Anasayfa » Dominik Cumhuriyeti Başkenti

Dominik Cumhuriyeti Başkenti

Dominik Cumhuriyeti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Santo Domingo Nerenin Başkenti? Dominik Cumhuriyeti Başkenti Neresi?

Dominik Cumhuriyeti’nin Başkenti, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Santo Domingo’da yer almakta olup, Santo Domingo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Dominik Cumhuriyeti da Santo Domingo başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Santiago, La Vega, San Cristobal, San Pedro de Macoris, Punta Cana, Saona Adası ve Cabarete gibi şehirleridir.

Santo Domingo Ne Zaman Başkent Oldu?

1795-1809 yılları arasında Fransızların egemenliğinde kalan Santo Domingo, kısa bir süre İspanyollar tarafından yönetildikten sonra komşu Haiti’ye bağlandı. 1844 yılında ise bağımsızlığına kavuştu ve yeni Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Dominik Cumhuriyeti Başkenti

Santo Domingo Hakkında

Dominik Cumhuriyeti başkenti, Santo Domingo Denize kıyısı olan bir kent olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde kısmında Monte Plata, doğusunda San Francisco de Macoris, güneyinde Karayıp Denizi ve batısında ise San Cristobal ve Bajos de Haina şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.502 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında on üçüncü sırada yer alan şehirdir. Santo Domingo’nun ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.