Anasayfa » Endonezya Para Birimi

Endonezya Para Birimi

Endonezya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Rupi (IDR) Nerenin Para Birimi? Endonezya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Endonezya Rupisi Endonezya para birimidir. Para birimi kodu IDR kısaltması, sembolü ise Rp şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(Rp 50, Rp 100, Rp 200, Rp 500, Rp 1000). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(Rp 1000, Rp 2000, Rp 5000, Rp 10 000, Rp 20 000, Rp 50 000, Rp 100 000). Endonezya Rupisi 1993 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Endonezya’da para basma yetkisi Endonezya Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

IDR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Endonezya Hakkında

Endonezya Para Birimi, resmi adıyla Endonezya Cumhuriyeti Güneydoğu Asya ve Okyanusya’ da yer almaktadır. Ülkenin kara komşuları Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya ülkeleridir. Deniz sınırlarında yer alan ülkeler ise Singapur, Filipinler, Avustralya ve Hindistan’a bağlı Andaman ve Nikobar Adalar’dır. Ülkenin başkenti Cakarta şehridir. Endonezya yüz ölçümü 1.904.569 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da on beşinci sırada yer alan ülkedir.

Endonezya Para Birimi

Endonezya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…