Anasayfa » Ermenistan Başkenti

Ermenistan Başkenti

Ermenistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Erivan Nerenin Başkenti? Ermenistan Başkenti Neresi?

Ermenistan’ın Başkenti, Ermenistan’ın başkenti Erivan şehridir ve aynı zamanda bir bölgedir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Erivan’da yer almakta olup, Erivan Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Ermenistan da Erivan başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Gümrü, Vanadzor, Eçmiadzin, Hrazdan, Abovyan, Kapan, Armavir, Gavar ve Artaşat gibi şehirleridir.

Erivan Ne Zaman Başkent Oldu?

Erivan, 1918 yılında Birinci Cumhuriyet’in kuruluşundan beri Ermenistan’ın başkentidir. Ayrıca tarih boyunca Erivan kenti Ermenistan’ın on ikinci başkentidir.

Ermenistan Başkenti
Ermenistan’ın Başkenti Olan Erivan’a Ait Bir Görsel

Erivan Hakkında

Ermenistan başkenti, Erivan Pasifik Okyanusa yakın bir kent olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey kısmında Ashtarak ve Hrazdan, doğusunda Hrazdan, güney kısmında Artashat ve batısında ise Armavir kentleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 223 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Ermenistan sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Erivan’ın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.