Anasayfa » Estonya Para Birimi

Estonya Para Birimi

Estonya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro (EUR) Nerenin Para Birimi? Estonya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Avrupa ülkeleri arasında yer alan Estonya’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması şeklinde kullanılır ve € sembolünü kullanılır. Estonya’nın en alt para birimi olarak (bozuk para denilebilir) Cent kullanılmaktadır. Estonya para birimini 1991 yılında Estonya kroon kullanırken, Euro çıkmasıyla 1998 tarihinde Euro resmi olarak kullanmıştır. Estonya’da para basma yetkisi Estonya Merkez Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Estonya Hakkında

Estonya Para Birimi, resmi adıyla Estonya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Tallinn şehridir. Estonya yüz ölçümü 45.227 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz otuz ikinci sırada yer alan ülkedir.

Estonya Para Birimi

Estonya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…