Anasayfa » Fildişi Sahili Para Birimi

Fildişi Sahili Para Birimi

Fildişi Sahili Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Fildişi Sahili Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı Fildişi Sahili para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması, sembolü ise CFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Batı Afrika CFA Frangı 1961 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Fildişi Sahili’nde para basma yetkisi Çek Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Fildişi Sahili Hakkında

Fildişi Sahili Para Birimi, resmi adıyla Fildişi Sahili Afrika’nın batısında yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine ülkeleri, güneyinde ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamusukro şehridir. Fildişi Sahili yüz ölçümü 322.463 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yetmişinci sırada yer alan ülkedir.

Fildişi Sahili Para Birimi

Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…