Anasayfa » Filipinler Başkenti

Filipinler Başkenti

Filipinler Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Manila Nerenin Başkenti? Filipinler Başkenti Neresi?

Filipinler’in Başkenti, Filipinler’in başkenti Manila şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Manila da yer almakta olup, Manila Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Filipinler da Manila başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Quezon City, Caloocan City, Davao City, Cebu City, Zamboanga City, Pasig City, Valenzuela City, Antipolo ve Taguig gibi şehirleridir.

Manila Ne Zaman Başkent Oldu?

Filipinler’in başkenti olan Manila’nın hangi yıllarda başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Filipinler Başkenti
Filipinlerin Başkenti Olan Manila Kentine Dair Görsel

Manila Hakkında

Filipinler başkenti, bir ada kenti olan Manila coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde Baguio, doğusunda Potillo, güney kısmında Mindoro ve Marinduque ve batısında ise Güney Çin Denizi yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 42,34 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Manila’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında altıncı sırada yer almaktadır.