Anasayfa » Gabon Para Birimi

Gabon Para Birimi

Gabon Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Orta Afrika CFA Frangı(XAF) Nerenin Para Birimi? Gabon Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Orta Afrika CFA Frangı Gabon para birimidir. Para birimi kodu XAF kısaltması, sembolü ise FCFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Orta Afrika CFA Frangı 1947-1993 yılları arasında değişiklere uğrayarak piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Gabon’da para basma yetkisi Orta Afrika Devletleri Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gabon Hakkında

Gabon Para Birimi, resmiyetteki adıyla Gabon Cumhuriyeti Afrika kıtasının ortasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları kuzeyde Kamerun, kuzeybatıda Ekvator Ginesi ile güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Libreville şehridir. Gabon yüz ölçümü 267.668 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yetmiş altıncı sırada yer alan ülkedir.

Gabon Para Birimi

Gabon Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…