Anasayfa » Gambiya Başkenti

Gambiya Başkenti

Gambiya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Banjul Nerenin Başkenti? Gambiya Başkenti Neresi?

Gambiya’nın Başkenti, Gambiya’nın başkenti Banjul şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Banjul da yer almakta olup, Banjul Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gambiya da Banjul başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Serekunda, Brikama, Bakau, Farafenni, Lamin Nema Kunku, Brufut ve Sukuta gibi şehirleridir.

Banjul Ne Zaman Başkent Oldu?

Gambiya’nın başkenti olan Banjul ’un hangi yıllarda başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Gambiya Başkenti

Banjul Hakkında

Gambiya başkenti Banjul, bir kıyı kenti olan, coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Batı Bölgesinde yer alan Banjul kentinin komşu şehirleri, Bakau, Serekunda, Sukuta, Lamin ve Brufut gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 12 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Gambiya sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Banjul’un ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında altıncı sırada yer almaktadır.