Anasayfa » Gambiya Para Birimi

Gambiya Para Birimi

Gambiya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dalasi(GMD) Nerenin Para Birimi? Gambiya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Gambiya Dalasisi Gambiya para birimidir. Para birimi kodu GMD kısaltması, sembolü ise D şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 bututs, 1 dalasi). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(5, 10, 25, 50, 100 dalasis). Gambiya Dalasisi 1971 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Gambiya’da para basma yetkisi Gambiya Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GMD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gambiya Hakkında

Gambiya Para Birimi, resmi adıyla Gambiya Cumhuriyeti Batı Afrika bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Atlas Okyanusu kıyısı hariç ülke tamamen Senegal tarafından çevrilmiştir. Ülkenin başkenti Atlas Okyanusu kıyısında bir ada üzerine yer alan Banjul şehridir. Gambiya ülkesi Afrika’nın en küçük alana sahip ülkesidir. Gambiya yüz ölçümü 11.295 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz altmış beşinci sırada yer alan ülkedir.

Gambiya Para Birimi

Gambiya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…