Anasayfa » Gana Başkenti

Gana Başkenti

Gana Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Akra Nerenin Başkenti? Gana Başkenti Neresi?

Gana’nın Başkenti, Gana’nın başkenti Akra şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Akra da yer almakta olup, Akra Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gana da Akra başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Abanze, Ada, Ashaiman, Axim, Bawku, Bolgatanga, Cape Coast, Elmina, Ho, Koforidua, Kumasi ve Larabanga gibi şehirleridir.

Akra Ne Zaman Başkent Oldu?

Gana’nın başkenti olan Akra, 1877 yıllarında başkent olmuştur, 1898 yıllarında kentin gelişmesiyle meclis kurulmuştur.

Gana Başkenti

Akra Hakkında

Gana başkenti, Akra kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Büyük Akra bölgesinde yer almakta olup, Merkez Bölgesi, Doğu Bölgesi ve Volta Bölgesi gibi bölgeler komşularıdır. Ayrıca güney yönünde Gine Körfezine kıyısı olmaktadır. Kentin yüz ölçümü 225,7 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Akra’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.