Anasayfa » Gine Bissau Para Birimi

Gine Bissau Para Birimi

Gine Bissau Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Gine Bissau Para Birimi Nedir

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı birçok Afrika ülkelerinde olduğu gibi Gine Bissau’nda para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması, sembolü ise CFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Batı Afrika CFA Frangı 1961 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Gine Bissau’da para basma yetkisi Batı Afrika Devleti Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gine Bissau Hakkında

Gine Bissau Para Birimi, resmi ismiyle Gine Bissau Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika Kıtasında yer alan ve batısında Atlas Okyanusu ve kuzeyinde Senegal ve Gine gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bissau şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 36.125 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz otuz sekizinci sırada yer alan ülkedir.

 Batı Afrika Devleti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Gine Bissau Para Birimi