Anasayfa » Gine Para Birimi

Gine Para Birimi

Gine Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Gine Frang’ı (GNF) Nerenin Para Birimi? Gine Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Gine Frang’ı Gine’nin da para birimidir. Para birimi kodu GNF kısaltması, sembolü ise FG şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 francs). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(25, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000 francs). Gine’de para basma yetkisi Gine Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GNF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gine Hakkında

Resmi ismiyle Gine Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; güneyinde El Salvador, kuzeyinde Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Sierra Leone ve Gine-Bissau ve batısında Atlas Okyanusu gibi ülkeler ve okyanus yer almaktadır. Ülkenin başkenti Conakry şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 245.857 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yetmiş dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

 Gine Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Gine Para Birimi