Anasayfa » Grönland Para Birimi

Grönland Para Birimi

Grönland Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kron (DKK) Nerenin Para Birimi? Grönland Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Grönland kronu Grönland para birimidir. Para birimi kodu DKK kısaltması, sembolü ile ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 øre, 1, 2, 5, 10, 20 kroner). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 50, 100, 200, 500, 1000 kroner). Grönland’da para basma yetkisi Grönland Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

DKK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Grönland Hakkında

Grönland Para Birimi, Danimarka Krallığına bağlı özerk bir ülkedir. Atlas okyanusunun kuzeyinde,  Arktik ve Atlantik okyanusları arasında yer alan güneydoğusunda İzlanda ve Danimarka Boğazı, batısında Kanada’nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi bulunan dünyanın en büyük adasıdır. Ülkenin başkenti Godthab (Nuuk) ile Godhavn şehirleridir. Ülkenin yüz ölçümü 2.166.000 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da on ikinci sırada yer alan ülkedir.

Grönland Para Birimi

Grönland Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…