Anasayfa » Güney Afrika Para Birimi

Güney Afrika Para Birimi

Güney Afrika Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Güney Afrika Randı (ZAR) Nerenin Para Birimi? Güney Afrika Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Yeni İsrail Şekeli Güney Afrika’nın para birimidir. Para birimi kodu ZAR kısaltması, sembolü ise R şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5c, 10c, 20c, 50c, R1, R2, R5). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (R10, R20, R50, R100, R200). Güney Afrika’nın para basma yetkisi Güney Afrika Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ZAR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Güney Afrika Hakkında

Resmi ismiyle Güney Afrika Sosyalist Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika kıtasının güneyinde yer alan Güney Afrika ülkesinin kuzeyden saat yönünden sınır komşuları Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik ve Esvatini gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Pretoria, Bloemfontein ve Cape Town şehirleridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.221.037 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yirmi beşinci sırada yer alan ülkedir.

Güney Afrika Para Birimi