Anasayfa » Gürcistan Başkenti

Gürcistan Başkenti

Gürcistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Tiflis Nerenin Başkenti? Gürcistan Başkenti Neresi?

Gürcistan’ın Başkenti, Gürcistan’ın başkenti Tiflis şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Tiflis’te yer almakta olup, Tiflis Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gürcistan da Tiflis başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Batum, Kutaisi, Gori, Mtskheta, Stepantsminda, Telavi, Siğnaği, Borjomi ve Zugdidi gibi şehirleridir.

Tiflis Ne Zaman Başkent Oldu?

Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, Gürcistan Anayasası’nın (1995) 10. Maddesi ve Gürcistan’ın Başkenti Tiflis Yasası ile 20 Şubat 1998 tarihinde başkent statüsü tanımlanmıştır.

Gürcistan Başkenti

Tiflis Hakkında

Gürcistan başkenti, Tiflis kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kendi adı olan bölgesinde yer almakta olup, Rustavi, Telavi, Mtskheta ve Gori gibi komşu şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 726 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Gürcistan sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Tiflis’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.