Anasayfa » Guyana Para Birimi

Guyana Para Birimi

Guyana Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dolar (USD) Nerenin Para Birimi? Guyana Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Guyana dolar Guyana para birimidir. Para birimi kodu GYD kısaltması, sembolü ise G$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 3 bölüm şekilde kullanılmaktadır($1, $5, $10). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır($20, $100, $500, $1000). Guyana’da para basma yetkisi Guyana Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GYD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Guyana Hakkında

Guyana Para Birimi, resmi ismiyle Guyana Kooperatif Cumhuriyeti batısında Venezuela, doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya yer alırken; kuzey taraflarının Karayip Denizi’ne kıyısı olan ülkedir. Ülkenin başkenti Georgetown şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 214.969 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da seksen beşinci sırada yer alan ülkedir.

Guyana Para Birimi

Guyana Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…