Anasayfa » Haiti Başkenti

Haiti Başkenti

Haiti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Haiti Nerenin Başkenti? Haiti Başkenti Neresi?

Haiti’nin Başkenti, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Haiti de yer almakta olup, Port-au-Prince Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Haiti’nin Port-au-Prince da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Carrefour, Pétion-Ville, Les Gonaïves ve Delmas gibi şehirleridir.

Port-au-Prince Ne Zaman Başkent Oldu?

Port-au-Prince şehri, Toussaint L’Ouverture öncülüğünde başlayan dönemde bağımsızlık ve köleciliğin kaldırılması adına etkili adımlara sebep olmuştur. 1 Ocak 1804’te bağımsızlığını ilan ederek amacına ulaşmıştır. Eski bir köle olan Jean Jacques Dessalines kendini imparator ilan etmiş ve Port-au-Prince’i başkent ilan etmiştir.

Haiti Hakkında

Haiti başkenti Port-au-Prince, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Sekiz bölgeden oluşan Haiti’nin Quest bölgesinde yer almaktadır. Carrefour, leogane ve Fondparisien kentlerine komşu olarak yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 36,04 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Haiti ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.