Anasayfa » İran Başkenti

İran Başkenti

İran Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

İran Nerenin Başkenti? Tahran Başkenti Neresi?

İran’ın Başkenti, İran’ın başkenti Tahran şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi İran de yer almakta olup,  Tahran Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. İran’ın Tahran de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Tahran, Meşhed, Tebriz, İsfahan, Kerec, Şiraz, Ahvaz, Kermanşah, Urmiye, Zahedan, Reşt ve Kum gibi şehirleridir.

Tahran Ne Zaman Başkent Oldu?

Tahran kenti, 1778 yılında başkent ilan edilmiştir. Aynı zaman dünyanın en büyük nüfusuna sahip şehirler arasında yer almakta olup yedi milyona aşkın nüfusu bulunmaktadır.

Tahran Başkenti

Tahran Hakkında

İran başkenti Tahran, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Mazenderan, doğusundan Semnan, güneyinden Kum ve batısından Elbruz ile Merkezi gibi şehirler ve eyaletler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 730 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Tahran ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.