Anasayfa » İsviçre Para Birimi

İsviçre Para Birimi

İsviçre Para Birimi: Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

İsviçre Frangı(CHF) Nerenin Para Birimi? İsviçre Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; İsviçre Frangı İsviçre’nın para birimidir. Para birimi kodu CHF kısaltması, sembolü ise CHF şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır( 5, 10, 20 centime, ½, 1, 2, 5 francs). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 10, 20, 50, 100, 200, 1000 francs). İsviçre’de para basma yetkisi İsviçre Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

CHF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İsviçre Hakkında

Resmi ismiyle İsviçre Konfederasyonu, konumu incelendiğinde; doğusunda Avusturya ve Lihtenştayn, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve kuzeyinde ise Almanya gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti kanunen belirlenen bir şehri yoktur. Ülkenin yüz ölçümü 41.284 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz otuz beşinci sırada yer alan ülkedir.

İsviçre Para Birimi

İsviçre Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…