Anasayfa » İtalya Başkenti

İtalya Başkenti

İtalya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Roma Nerenin Başkenti? İtalya Başkenti Neresi?

İtalya’nın Başkenti, İtalya’nın başkenti Roma şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Roma’da yer almakta olup, Roma Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. İtalya’nın Roma da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Roma, Floransa, Venedik, Milano, Napoli, Amalfi gibi şehirleridir.

Roma Ne Zaman Başkent Oldu?

2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; Roma Krallığı’nın, Roma Cumhuriyeti’nin, Roma İmparatorluğu’nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olmuştur. 1861 yılında İtalya’nın bir kısmı Floransa’daki geçici başkentle İtalya Krallığı olarak birleşmiş ve ardından Roma, İtalya’nın umutlarının odağı haline geldi. O yıl Roma, Papa’nın kontrolünde olmasına rağmen İtalya’nın başkenti ilan edilmiştir.

İtalya Başkenti

Roma Hakkında

İtalya başkenti, Roma ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Perugia, Floransa, güney ve batısında Tiren Denizi güneydoğusunda Napoli ve doğusunda ise L’aquila, Campobasso gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.285 km²’dir. Yüz ölçümü olarak İtalya sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Roma ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.