Anasayfa » Kamerun Başkenti

Kamerun Başkenti

Kamerun Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kamerun Nerenin Başkenti? Yaunde Başkenti Neresi?

Kamerun’un Başkenti, Kamerun’un başkenti Yaunde şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kamerun de yer almakta olup,  Yaunde Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kamerun’un Yaunde de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Abong-Mbang, Ambam, Bafia, Bafoussam, Bafut, Dschang, Ebolowa, Edéa, Foumban, Garoua, Goura, Mbouda, Meiganga, Mokolo, Mora, Mouloudou, Ngaoundéré, Nkongsamba, Obala, Sa’a, Kaélé BaliDouala, Garoua ve Bamenda gibi şehirleridir.

Yaunde Ne Zaman Başkent Oldu?

Kamerun’un Yaunde kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Yaunde Hakkında

Kamerun başkenti Yaunde, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ntul ve Bafia, doğu kısmında Akonolinga, güneyinde Mbalmayo ve batı kısmında ise Monatele ve Eseka gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 204,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Yaunde ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise üçüncü sırada yer almaktadır.