Anasayfa » Kanada Para Birimi

Kanada Para Birimi

Kanada Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kanada Doları(CAD) Nerenin Para Birimi? Kanada Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kanada doları Kanada’nın para birimidir. Para birimi kodu CAD kısaltması, sembolü ise C$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1¢, 5¢, 10¢, 25¢, 50¢, $1, $2). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır($5, $10, $20, $50, $100). Kanada’da para basma yetkisi Kanada Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

CAD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kanada Hakkında

Resmi ismiyle Nippon-koku, konumu incelendiğinde; Kuzey Amerika’da yer alan, Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve kuzeyde Arktik Okyanusları ile çevrilidir. Güneyi ve batısında ise Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Ottawa şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 9.984.670 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan ülkedir.

Kanada Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kanada Para Birimi