Anasayfa » Karadağ Başkenti

Karadağ Başkenti

Karadağ Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Karadağ Nerenin Başkenti? Podgoritsa Başkenti Neresi?

Karadağ’ın Başkenti, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Karadağ de yer almakta olup,  Podgoritsa Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Karadağ’ın Podgoritsa de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Podgorica, Budva, Kotor, Ulcinj, Tivat, Bar, Herceg Novi, Çetine, Akova, Rozaje, Nikşiç, Berane, Sveti Stefan, Ülgün, Danilovgrad ve Risan gibi şehirleridir.

Podgoritsa Ne Zaman Başkent Oldu?

Karadağ’ın Podgoritsa kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Karadağ Başkenti

Podgoritsa Hakkında

Karadağ başkenti Podgoritsa, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kolasin ve Andrljevica, doğu kısmında Arnavutluk, güneyinde Bar ve Ulcinj kentleri ile Arnavutluk’un bir kısmı ve batı kısmında ise Cetinje ve Danilovgrad gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 108 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Podgoritsa ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.