Anasayfa » Karadağ Para Birimi

Karadağ Para Birimi

Karadağ Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? İrlanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkelerin de olduğu gibi Karadağ’ın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Karadağ’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Karadağ Hakkında

Karadağ Para Birimi, resmi ismiyle Karadağ, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Bosna-Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, güneydoğusunda Arnavutluk, doğusunda Kosova ve batısında ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Podgoritsa’dır. Ülkenin yüz ölçümü 13.812 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz altmış birinci sırada yer alan ülkedir.

 Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Karadağ Para Birimi