Anasayfa » Katar Başkenti

Katar Başkenti

Katar Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Katar Nerenin Başkenti? Doha Başkenti Neresi?

Katar’ın Başkenti, Katar’ın başkenti Doha şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Katar de yer almakta olup,  Doha Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Katar’ın Doha de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Al Wakrah, Al Khor, Al Khuwayr, Ar Rayyan, Er Rüveys, Dukhan, Ras Laffan, Umm Bab, Umm Sa’id, Umm Salal ‘Ali ve Umm Salal Muhammad gibi şehirleridir.

Doha Ne Zaman Başkent Oldu?

Katar’ın Doha kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Katar Başkenti

Doha Hakkında

Katar başkenti Doha, ülkenin batı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ad Dawah, doğu kısmında Basra körfezi, güneyinde Al Wakrah ve batı kısmında ise Ar Rayyan gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 132 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Doha ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.