Anasayfa » Katar Para Birimi

Katar Para Birimi

Katar Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Katar Rial’i (QAR) Nerenin Para Birimi? Katar Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Katar Rial’i Katar’ın para birimidir. Para birimi kodu QAR kısaltması, sembolü ise ر.ق şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 dirham). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1, 5, 10, 50, 100, 500 riyal). Katar’da para basma yetkisi Katar Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

QAR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Katar Hakkında

Resmi ismiyle Katar Devleti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde İran, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, kuzeybatısında Bahreyn, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Doha’dır. Ülkenin yüz ölçümü 11.586 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz altmış dördüncü sırada yer alan ülkedir.

 Katar Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Katar Para Birimi