Anasayfa » Kenya Para Birimi

Kenya Para Birimi

Kenya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kenya Şili (KES) Nerenin Para Birimi? Kenya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kenya Şili Kenya’nın para birimidir. Para birimi kodu KES kısaltması, sembolü ise KSh şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 cent, 1, 5, 10, 20, 40 shillings). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 200, 500 and 1000 shillings). Kenya’da para basma yetkisi Kenya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KES Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kenya Hakkında

Resmi ismiyle Kenya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Etiyopya, Somali, Tanzanya, bir kısmı Victoria Gölü ile Uganda ve Güney Sudan gibi ülkeler yer almaktadır. Güneydoğusunda ise Hint Okyanusu bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Nairobi şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 580.367 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırk dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

 Kenya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kenya Para Birimi