Anasayfa » Kırgızistan Başkenti

Kırgızistan Başkenti

Kırgızistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Bişkek Nerenin Başkenti? Kırgızistan Başkenti Neresi?

Kırgızistan’ın Başkenti, Kırgızistan’nın başkenti Bişkek şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bişkek’da yer almakta olup, Bişkek Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kırgızistan’nın Bişkek da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Kyoto, Osaka, Hakone, Kobe, Nara, Sapporo, Kamakura gibi şehirleridir.

Bişkek Ne Zaman Başkent Oldu?

Bişkek 1878 yılında kurulmuş olup Sovyetler Birliği Döneminde (1925-1991), Bolşevik askeri önderlerinden Mihail Frunze’nin adına Frunze adıyla anılmıştır.  1926’da kent yeni kurulan Kırgız Sovyet Cumhuriyetinin başkenti oldu. Sovyetler Birliğinin 1991 yılında dağılmasının ardından Kırgızistan bağımsızlığını kazanınca kentin adı Bişkek’e çevrildi.

Bişkek Hakkında

Kırgızistan başkenti, Bişkek ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Saitama, Takasaki, güney kısmında Yokohama ve güneydoğu kısmında Chiba gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 127 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Kırgızistan sıralamasında beşinci sırada yer alan şehirdir. Bişkek ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.