Anasayfa » Kongo Cumhuriyeti Başkenti

Kongo Cumhuriyeti Başkenti

Kongo Cumhuriyeti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kongo Cumhuriyeti Nerenin Başkenti? Brazavil Başkenti Neresi?

Kongo Cumhuriyeti’nin Başkenti, Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazavil şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kongo Cumhuriyeti de yer almakta olup, Brazavil Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kongo Cumhuriyeti’nin Brazavil de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Pointe-Noire, Dolisie, Nkayi, Loandjili, Ouésso, Madingou, Owando, Gamboma, Impfondo, Sibiti, Mossendjo, Djambala, Ewo ve Matsanga gibi şehirleridir.

Brazavil Ne Zaman Başkent Oldu?

Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazavil, 1950 yılında başkent olarak ilan edilmiştir.

Kongo Cumhuriyeti Başkenti

Brazavil Hakkında

Kongo Cumhuriyeti başkenti Brazavil, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine incelenmiştir. Kuzey kısmında Djambala ve Tunja, doğu kısmında Bouenza, güneyinde Kinşasa ve Kinkala ve batı kısmında ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi şehirler ve ülke yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 263,9 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Brazavil ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.