Anasayfa » Kongo Cumhuriyeti Para Birimi

Kongo Cumhuriyeti Para Birimi

Kongo Cumhuriyeti Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Orta Afrika CFA Frangı (XAF) Nerenin Para Birimi? Kongo Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Orta Afrika CFA Frangı birçok ülkenin de olduğu gibi Kongo Cumhuriyeti’un da para birimidir. Para birimi kodu JPY kısaltması, sembolü ise FCFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Kongo Cumhuriyeti’’nde para basma yetkisi Orta Afrika Devletleri Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kongo Cumhuriyeti Hakkında

Kongo Cumhuriyeti Para Birimi, resmi ismiyle Kongo Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika kıtasının orta bölgesinde yer alan ülkeler arasındadır. Kuzey yönünde Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo DC, Angola ve Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Brazzaville şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 342.000 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış beşinci sırada yer alan ülkedir.

 Orta Afrika Devletleri Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kongo Cumhuriyeti Para Birimi