Anasayfa » Kuveyt Para Birimi

Kuveyt Para Birimi

Kuveyt Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kuveyt Dinarı (KWD) Nerenin Para Birimi? Kuveyt Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kuveyt dinarı Kuveyt’in para birimidir. Para birimi kodu KWD kısaltması, sembolü ise د.ك şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50, 100 fils). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(¼, ½, 1, 5, 10, 20 dinars). Kuveyt’in para basma yetkisi Kuveyt Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KWD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kuveyt Hakkında

Resmi ismiyle Kuveyt Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Arap Yarımadası’nın kuzey doğusunda yer almakta olup, kuzeyinde Irak ve güneyinde Suudi Arabistan gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Kuveyt şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 17.818 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz elli yedinci sırada yer alan ülkedir.

 Kuveyt Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kuveyt Para Birimi