Anasayfa » Kuzey Kore Başkenti

Kuzey Kore Başkenti

Kuzey Kore Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kuzey Kore Nerenin Başkenti? Pyongyang Başkenti Neresi?

Kuzey Kore’nin Başkenti, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kuzey Kore de yer almakta olup, Pyongyang Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kuzey Kore’nin Pyongyang de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Chagang, Kuzey Hamgyong, Güney Hamgyong, Kuzey Hwanghae, Güney Hwanghae, Kangwon, Kuzey Pyongan, Güney Pyongan ve Ryanggang gibi şehirleridir.

Pyongyang Ne Zaman Başkent Oldu?

Pyongyang, 1945 yılında Japonya’nın Kore’den çekilmesinin ardından SSCB etkisi altına girdi. Şehir ilk önce geçici olarak Kuzey Kore Geçici Halk Komitesi’nin daha sonra da 1948 yılında yeni kurulan Kuzey Kore’nin başkenti olmuştur.

Kuzey Kore Başkenti

Pyongyang Hakkında

Pyongyang, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Hyangsan ve Sinuiju, doğu kısmında Wonsan ve Kumgang, güneyinde Haeju ve Kaesong ve batı kısmında ise Gjakova ve Arnavutluk’un bir kısmı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 829,1 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Pyongyang ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.