Anasayfa » Laos Başkenti

Laos Başkenti

Laos Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Laos Nerenin Başkenti? Viyentiyan Başkenti Neresi?

Laos’un Başkenti, Laos’un başkenti Viyentiyan şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Laos de yer almakta olup, Viyentiyan Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Laos’un Viyentiyan de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Attapeu, Savannakhet, Luang Phrabang, Pakse, Muang Phon-Hong, Thakhek, Ban Houayxay, Bounneua, Hat Dokeo, Luang ve Namtha gibi şehirleridir.

Viyentiyan Ne Zaman Başkent Oldu?

Başkent Viyentiyan, Laos’un 19 Temmuz 1949 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Viyantiyan aynı tarihte başkent ilan edilmiştir.

Laos Başkenti

Viyentiyan Hakkında

Laos başkenti Viyentiyan, ülkenin güney sınırı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Muang Phon Hong, doğu kısmında Muang Pak lay, güneyinde ve batı kısmında ise Tayland gibi şehirler ve ülke sınırları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 3.920 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Viyentiyan ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.