Anasayfa » Litvanya Para Birimi

Litvanya Para Birimi

Litvanya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Litvanya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkesinde de olduğu gibi Litvanya’nın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Litvanya’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LTL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Litvanya Hakkında

Litvanya Para Birimi, resmi ismiyle Litvanya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Letonya, güneydoğusunda Belarus ve Polonya, ve batısında Kaliningrad gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Vilnius şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 65.300 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz yirmi üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Litvanya Para Birimi