Anasayfa » Lübnan Para Birimi

Lübnan Para Birimi

Lübnan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lübnan Lirası(LBP) Nerenin Para Birimi? Lübnan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Lübnan Lirası Lübnan’ın da para birimidir. Para birimi kodu LBP kısaltması, sembolü ise ل.ل şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50, 100, 250, 500 pounds). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 pounds). Lübnan’ın para basma yetkisi Lübnan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LBP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Lübnan Hakkında

Resmi ismiyle Lübnan Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzey ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail, batısında Akdeniz ve deniz sınırında Kıbrıs gibi ülkeler ve denizler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Trablus şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 10.452 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz altmış yedinci sırada yer alan ülkedir.

Lübnan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Lübnan Para Birimi