Anasayfa » Lüksemburg Başkenti

Lüksemburg Başkenti

Lüksemburg Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Lüksemburg Nerenin Başkenti? Lüksemburg City Başkenti Neresi?

Lüksemburg’un Başkenti, Lüksemburg’un başkenti ülke ile aynı kente sahiptir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Lüksemburg de yer almakta olup, Lüksemburg City Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Lüksemburg’un Lüksemburg City de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Strassel, Finden, Esch Sur Alzette, Differdange, Echternach, Remich, Grevenmacher ve Diekirch gibi şehirleridir.

Lüksemburg City Ne Zaman Başkent Oldu?

Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg City, 1995 ve 2007 yılında Avrupa Kültür başkent olma özelliğine sahip tek şehirdir.

Lüksemburg Başkenti

Lüksemburg City Hakkında

Lüksemburg City, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Mersch, doğu kısmında Mondorfles Bains, güneyinde Esch Sur Alzette ve Dudelange ve batı kısmında ise Petange gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 19,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en büyüklüğe sahip kenttir. Lüksemburg City ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.