Anasayfa » Lüksemburg Para Birimi

Lüksemburg Para Birimi

Lüksemburg Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Lüksemburg Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Lüksemburg’un da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Lüksemburg’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Lüksemburg Hakkında

Lüksemburg Para Birimi, resmi ismiyle Lüksemburg Krallığı, konumu incelendiğinde; çevresinde Belçika, Fransa ve Almanya gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Lüksemburg şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 2.586 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz yetmiş dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Lüksemburg Para Birimi