Anasayfa » Macaristan Para Birimi

Macaristan Para Birimi

Macaristan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Macaristan Forinti (HUF) Nerenin Para Birimi? Macaristan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Macaristan Forinti Macaristan’ın da para birimidir. Para birimi kodu HUF kısaltması, sembolü ise Ft şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50, 100, 200 forint). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000 forint). Macaristan’ın para basma yetkisi Macaristan Ulusal Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

HUF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Macaristan Hakkında

Resmi ismiyle Macaristan Krallığı, konumu incelendiğinde; batısında Avusturya ve Slovenya, kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya ve Ukrayna ve güneyinde ise Sırbistan ve Hırvatistan gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Budapeşte şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 93.028 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz onuncu sırada yer alan ülkedir.

Macaristan Ulusal Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Macaristan Para Birimi