Anasayfa » Makedonya Para Birimi

Makedonya Para Birimi

Makedonya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Makedonya Dinarı (MKD) Nerenin Para Birimi? Makedonya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Makedonya Dinarı Makedonya’nın para birimidir. Para birimi kodu MKD kısaltması, sembolü ise ден şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 deni, 1, 2, 5, 10, 50 denari). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10, 50, 100, 500, 1000, 5000 denari). Makedonya’nın para basma yetkisi Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MKD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Makedonya Hakkında

Makedonya Para Birimi, resmi ismiyle Makedonya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Karadağ ve Şar Dağları; doğusunda Rila ve Rodop Dağları; güneyinde Selânik, Olimpos Dağı ve Pindus Dağları ve batısında ise Ohri ve Prespa Gölü gibi ülkeler ve bölgeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Üsküp şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 25.713 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz kırk dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Makedonya Para Birimi