Anasayfa » Malavi Başkenti

Malavi Başkenti

Malavi Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Malavi Nerenin Başkenti? Lilongve Başkenti Neresi?

Malavi’nin Başkenti, Malavi’nin başkenti Lilongve şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Malavi de yer almakta olup, Lilongve Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Malavi’ın Lilongve de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Blantyre, Mzuzu, Zomba, Kasungu, Karonga, Mangochi, Salima, Nkhotakota ve Liwonde gibi şehirleridir.

Lilongve Ne Zaman Başkent Oldu?

Malavi’nin başkenti Lilongve’nin ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Malavi Başkenti

Lilongve Hakkında

Malavi başkenti Lilongve, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kasungu ve Dowa, doğu kısmında Salima ve Dedza, güneyinde ve ile batı kısmında ise Mozambik ülkesinin kuzey sınırı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 727,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Lilongve ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.