Anasayfa » Malezya Başkenti

Malezya Başkenti

Malezya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Malezya Nerenin Başkenti? Kuala Lumpur Başkenti Neresi?

Malezya’nın Başkenti, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Malezya de yer almakta olup, Kuala Lumpur Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Malezya’nın Kuala Lumpur de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Alor Setar, George Town, Ipoh, Iskandar Puteri, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Kuala Terengganu, Kuching ve Malakka gibi şehirleridir.

Kuala Lumpur Ne Zaman Başkent Oldu?

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur, 1857 yılında kurulmuş olup 1895 yılında da Federal Malay Devletleri’nin başkent ilan edilmiştir.

Kuala Lumpur Hakkında

Malezya başkenti Kuala Lumpur, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Lumut, doğu kısmında Kuantan, güneyinde Seremban ve Port Dickson ile batı kısmında ise Klangı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 243 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Kuala Lumpur ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.