Anasayfa » Mali Para Birimi

Mali Para Birimi

Mali Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Mali Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı Benin para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması kullanılır. Bir frank yüz centimene bölünmüş şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Benin para birimi aynı şekilde, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine-Bissau, Mali, Nijer, Senegal ve Togo gibi ülkelerin de para birimidir. Mali’de para basma yetkisi Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Mali Hakkında

Mali Para Birimi, resmi ismiyle Mali Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Cezayir, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine, Moritanya, Nijer ve Senegal gibi ülkeler sınır komşularıdır. Ülkenin başkenti Bamako şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.240.192 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yirmi dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Mali Para Birimi