Anasayfa » Mısır Para Birimi

Mısır Para Birimi

Mısır Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Mısır Lirası (EGP) Nerenin Para Birimi? Mısır Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Mısır Lirası Mısır’ın da para birimidir. Para birimi kodu EGP kısaltması, sembolü ise LE şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 25, 50 Piastres, 1 Pound). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır ($20, $50, $100, $200, $500, $1000). Mısır’ın para basma yetkisi Mısır Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EGP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Mısır Hakkında

Resmi ismiyle Mısır Arap Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; orta doğuda bulunan ve Kuzey Afrika’nın en yüksek nüfusuna sahiptir. Batısında Libya, güneyinde Sudan Mısır Körfezi ve güneydoğu Guatemala, Belize ve Karayip Denizi gibi ülkeler yerler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Kahire şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.964.375 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında on dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Mısır Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Mısır Para Birimi