Anasayfa » Moğolistan Başkenti

Moğolistan Başkenti

Moğolistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler ülkelerin başkentinde yer alır.

Ulan Batur Nerenin Başkenti? Moğolistan Başkenti Neresi?

Moğolistan’ın Başkenti, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Ulan Batur’da yer almakta olup, Ulan Batur Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Moğolistan’nın Ulan Batur da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Karakurum, Frdenet, Ölgi ve Hovd gibi şehirleridir.

Ulan Batur Ne Zaman Başkent Oldu?

20. yüzyılda önemli bir üretim merkezi haline gelen 1911 yılında Qing Hanedanı’nın yıkılmasının ardından Moğolistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra 1924 yılında ülkenin başkenti ilan edilmiştir.

Moğolistan Başkenti
Ulan Batur

Ulan Batur Hakkında

Moğolistan başkenti Ulan Batur, ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Moğolistan’ın biraz doğusunda, deniz seviyesinden 1,310 metre yükseklikte yer almaktadır ve çevresi Tov şehri ile çevrilidir. Kentin yüz ölçümü 4.704,4 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Moğolistan sıralamasında yirmibirinci sırada yer alan şehirdir. Ulan Batur ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.