Anasayfa » Moldova Başkenti

Moldova Başkenti

Moldova Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Moldova Nerenin Başkenti? Kişinev Başkenti Neresi?

Moldova’nın Başkenti, Moldova’nın başkenti Kişinev şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Moldova de yer almakta olup, Chisinau Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Moldova’nın Kişinev de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Tiraspol, Anenii Noi, Bălţi, Basarabeasca, Biruinţa, Briceni, Cimişlia, Ciuciuleni, Codru, Comrat, Donduşeni, Drochia, Dubăsari, Durleşti ve Edineţ gibi şehirleridir.

Kişinev Ne Zaman Başkent Oldu?

Moldova’nın başkenti Kişinev kenti, 1940 yılında Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti resmi olarak kurulmuş ve Kişinev, 1991 yılında ülkenin başkenti ilan edilmiştir.

Moldova Başkenti

Kişinev Hakkında

Moldova başkenti Kişinev, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Calaraşi ve Orhel, doğu kısmında Dubasari yer almaktadır. Güneyinde Hinçeşti ve batı kısmında ise Ungheni gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 123 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Kişinev ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.