Anasayfa » Moritanya Başkenti

Moritanya Başkenti

Moritanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Moritanya Nerenin Başkenti? Nuakşot Başkenti Neresi?

Moritanya’nın Başkenti, Moritanya’nın başkenti Nuakşot şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Moritanya de yer almakta olup, Nouakchott Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Moritanya’nın Nuakşot de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Nouadhibu, Atar, Kaedi, Chinguetti, Rosso, Adel Bagrou, Bogué, Kiffa, Zouérat, Kaédi, Boû Gâdoûm, Boutilimit, Atar, Bareine, Ghabou, Hamoud, Mâl, N’Beike, Gouraye, Timbédra ve Magta Lahjar gibi şehirleridir.

Nuakşot Ne Zaman Başkent Oldu?

Başkent Nuakşot, Moritanya’nın Fransız hâkimiyetinden kurtulup, 1960 yılında bağımsızlığını kazanması ile Nuakşot başkent ilan edilmiştir.

Nuakşot Hakkında

Moritanya başkenti Nuakşot, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Nouadhibou, doğu kısmında Tidjikja ve Atar, güneyinde Rosso ve Bogue ile batı kısmında ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.000 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Nuakşot ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.