Anasayfa » Mozambik Para Birimi

Mozambik Para Birimi

Mozambik Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Mozambik Metikali (MZN) Nerenin Para Birimi? Mozambik Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Mozambik Metikali Mozambik’in para birimidir. Para birimi kodu MZN kısaltması, sembolü ise MT şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 centavos, 1, 2, 5, 10 meticais). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (20, 50, 100, 200, 500 meticais). Mozambik’ın para basma yetkisi Mozambik Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MZN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Mozambik Hakkında

Resmi ismiyle Mozambik Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Tanzanya, Malavi, kuzeybatısında Zambiya, batısında Zimbabve, güneybatısında ise Güney Afrika ve Esvatini gibi ülkeler ve bölgeler yerler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Maputo şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 801.590 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz altıncı sırada yer alan ülkedir.

Mozambik Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Mozambik Para Birimi