Anasayfa » Nepal Başkenti

Nepal Başkenti

Nepal Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Nepal Nerenin Başkenti? Katmandu Başkenti Neresi?

Nepal’in Başkenti, Nepal’in başkenti Katmandu şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Nepal de yer almaktadır. Kathmandu Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Nepal’in Katmandu de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Pokhara, Lalitpur, Bharatpur, Biratnagar, Nepalganj, Birganj, Janakpur, Butwal, Itahari, Dharan, Amaragadhi, Baglung, Bandipur, Banepa, Besisahar, Gaur, Guleriya, Hetauda, Ilam, Inaruwa ve Dhangadi gibi şehirleridir.

Katmandu Ne Zaman Başkent Oldu?

Nepal’in başkenti Katmandu’nun ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Nepal Başkenti

Katmandu Hakkında

Nepal başkenti Katmandu, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Nuwakot, doğu kısmında Sindhupalchok, güneyinde Bhaktapur ve Lalitpur ile batı kısmında ise Dhading ve Makwanpur gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 49,45 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az yüzölçümüne sahip şehirler arasında yer almaktadır. Katmandu ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.