Anasayfa » Nepal Para Birimi

Nepal Para Birimi

Nepal Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Nepal Rupisi (NPR) Nerenin Para Birimi? Nepal Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Nepal Rupisi Nepal’in para birimidir. Para birimi kodu NPR kısaltması, sembolü ise Rs şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 paisa, Re. 1, Rs. 2, Rs. 5, Rs. 10). Banknot olarak 10 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (Re. 1, Rs. 2 Rs. 5, Rs. 10, Rs. 20, Rs. 50, Rs. 100, Rs. 500, Rs. 1000). Nepal’ın para basma yetkisi Nepal Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

NPR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Nepal Hakkında

Resmi ismiyle Nepal Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Çin’e bağlı olan Tibet, güneyinde, doğusunda ve batısında Hindistan gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Katmandu şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 147.181 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan beşinci sırada yer alan ülkedir.

Nepal Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Nepal Para Birimi