Anasayfa » Nikaragua Başkenti

Nikaragua Başkenti

Nikaragua Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Nikaragua Nerenin Başkenti? Managua Başkenti Neresi?

Nikaragua’nın Başkenti, Nikaragua’nın başkenti Managua şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Nikaragua de yer almakta olup, Managua Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Nikaragua’nın Managua de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Leon, Matagalpa, Tipitapa, Masaya, Chinandega, Jinotega, Granada, Rivas, Rosita, San Carlos, San José del Bocay, San Juan del Sur ve San Rafael del Sur gibi şehirleridir.

Managua Ne Zaman Başkent Oldu?

Nikaragua’nın başkenti Managua’nın, 17 Temmuz 1979 yılında istifa ederek, yönetimi Francisco Urcuyo’ya devrederek, Francisco Urcuyo da iki gün sonra Guatemala’ya kaçtı. 19 Temmuz 1979’da FSLN Ordusu, başkent Managua’ya girerek başkent ilan edilmiştir.

Nikaragua Başkenti

Managua Hakkında

Nikaragua başkenti Managua, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Managua Gölü, doğu kısmında Tipitapa ve Masay, güneyinde Diramba ile batı kısmında ise Puerto Sandino gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 267 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Managua ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.